Rezerwat przyrody Łęgi na Ostrowiu Panieńskim to cenny skarbiec naturalny, zajmujący powierzchnię 34,43 hektara.
Znajduje się w malowniczym województwie kujawsko-pomorskim, w granicach powiatu chełmińskiego, w gminie i mieście Chełmno. Został utworzony w 1998 roku w celu ochrony unikalnych zasobów przyrodniczych tego obszaru.
Warto zaznaczyć, że teren rezerwatu podlega ochronie czynnej, co oznacza wprowadzenie konkretnych działań mających na celu zachowanie i poprawę stanu przyrody w tym regionie.
Lokalizacja
Rezerwat charakteryzuje się zróżnicowanym ukształtowaniem terenu, ulokowanym w obrębie mezoregionu Dolina Fordońska. Jego położenie jest niezwykle atrakcyjne, gdyż jest zlokalizowany w odległości około 0,5 km na północny zachód od Chełmna, na naturalnej terasie zalewowej doliny Wisły.
Warto zaznaczyć, że z łącznej powierzchni 34,43 ha rezerwatu, ponad 3,23 ha znajduje się bezpośrednio w granicach miasta Chełmna. Rezerwat ten wchodzi w skład Chełmińskiego Parku Krajobrazowego, który tworzy część Zespołu Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą.
Charakterystyka
Rezerwat przyrody Łęgi na Ostrowiu Panieńskim przedstawia interesującą i unikalną charakterystykę naturalnego środowiska, dominują w nim fragmenty nadwiślańskiego lasu łęgowego, głównie wiązowo-jesionowego. Można tu również spotkać dąb szypułkowy oraz klon polny, które wzbogacają ekosystem tego miejsca.
W runie lasu występują rośliny takie jak czosnek wężowy oraz storczyk podkolan zielonawy, które dodają uroku i różnorodności florze rezerwatu. Również, w pobliżu rzeki Wisły możemy zaobserwować łęg wierzbowo-topolowy, w którym rosną wierzby kruche, a także topole biała i czarna. Wśród podszycia dominują takie gatunki jak czarny bez, co dodatkowo współtworzy różnorodność biologiczną tego obszaru.
Szlaki turystyczne
W bliskim sąsiedztwie rezerwatu znajduje się pieszy szlak turystyczny znany jako „Rezerwatów Chełmińskich”, prowadzący z Bydgoszczy Fordon do Chełmna, o długości 48 km. W trakcie wędrówki, zarówno pieszo, jak i na rowerze, można odkryć niezwykłe rezerwaty usytuowane na prawym zboczu Doliny Wisły. Warto zwrócić uwagę na następujące miejsca:
- wielka kępa (rezerwat leśny),
- las mariański (rezerwat leśny),
- reptowo (rezerwat faunistyczny),
- linje (rezerwat torfowiskowy),
- płutowo (rezerwat leśny),
- zbocza płutowskie (rezerwat stepowy),
- góra św. wawrzyńca (rezerwat stepowy),
- ostróv panieński (rezerwat leśny),
- łęgi na ostrowiu panieńskim.
Przypisy
- a b c d e Rezerwat przyrody Łęgi na Ostrowiu Panieńskim. [w:] Centralny Rejestr Form Ochrony Przyrody [on-line]. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. [dostęp 23.04.2019 r.]
- Zarządzenie Nr 5/0210/2011 Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy z dnia 05.12.2011 r. w sprawie ustanowienia planu ochrony dla rezerwatu przyrody „Łęgi na Ostrowiu Panieńskim”. [w:] Dz. Urz. Województwa Kujawsko-Pomorskiego Nr 312, poz. 3399 [on-line]. 30.12.2011 r. [dostęp 24.04.2019 r.]
- a b Aktualizacja Programu Ochrony Środowiska dla Miasta Chełmna, 12.2008 r.
- Łęgi na Ostrowiu Panieńskim. Zespół Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego. [dostęp 07.06.2010 r.]
- Bykowski Włodzimierz: Weekend w drodze. Interaktywny przewodnik rowerowy okolic Bydgoszczy. Wydawnictwo Aperion. Bydgoszcz 1999 r. ISBN 83-911441-0-0.
Pozostałe obiekty w kategorii "Inne obiekty":
Jezioro Starogrodzkie | Muzeum Ziemi Chełmińskiej w Chełmnie | Planty (Chełmno) | Most przez Wisłę w Chełmnie | Jezioro Starogrodzkie Północne | Kamienica przy ul. Grudziądzkiej 36 w Chełmnie | Kamienica Cywińskich w ChełmnieOceń: Rezerwat przyrody Łęgi na Ostrowiu Panieńskim