Joachim Antoni Grubich, urodzony 16 stycznia 1935 roku w Chełmnie, to postać wyjątkowa w świecie muzyki oraz sztuk pięknych w Polsce. Jako polski organista, zasłynął nie tylko swoim talentem muzycznym, ale także jako autorytet w zakresie nauk o sztukach pięknych.
Wielu znawców sztuki podkreśla jego wkład w edukację artystyczną, w której pełnił rolę wykładowcy akademickiego. Jego osiągnięcia edukacyjne i praktyczne znaczenie w dziedzinie muzyki oraz sztuk pięknych czynią go osobą, której historia zasługuje na szczegółowe przedstawienie.
Życiorys
Joachim Grubich, znany polski organista i pedagod, zdał egzamin maturalny w Szkole Ogólnokształcącej Stopnia Podstawowego i Licealnego im. Mikołaja Kopernika w Chełmnie, która obecnie nosi nazwę Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Chełmnie. W latach 1956–1961 kształcił się w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie, ucząc się w klasie organów pod kierunkiem Bronisława Rutkowskiego. Dzięki ciężkiej pracy i talentowi uzyskał dyplom z odznaczeniem, co otworzyło przed nim nowe możliwości zawodowe.
Od roku 1964 rozpoczął pracę na tej uczelni, a w 1969 roku objął stanowisko docenta. Jego zaangażowanie i wiedza doprowadziły go do wysokich stanowisk profesora zwyczajnego w akademiach muzycznych zarówno w Krakowie, jak i Warszawie. W Warszawie piastował także funkcję kierownika Katedry Organów i Klawesynu. W latach 1994–1995 wykładał gościnnie w studium podyplomowym w Seulu, przyczyniając się do promocji polskiej muzyki za granicą.
Debiut artysty miał miejsce podczas Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Oliwie w 1960 roku, co oznaczało początek jego międzynarodowej kariery. Grubich koncertował w różnych miejscach na świecie, w tym w Europie, Azji i Ameryce Północnej, a jego występy odbywały się w prestiżowych salach, takich jak Royal Festival Hall w Londynie, De Doelen w Rotterdamie, siedziba orkiestry Gewandhaus w Lipsku, Konzerthaus w Berlinie, Victoria Hall w Genewie oraz Kryształowa Katedra w Garden Grove. Występował także w katedrze w Strasburgu, gdzie jego talent mógł zabłysnąć w pełni.
Dodatkowo, uczestniczył w programach telewizyjnych w Polsce, Rumunii oraz Stanach Zjednoczonych, a także nagrał ponad 25 płyt, co przyczyniło się do jego szerokiego rozgłosu. Jako uznany specjalista był wielokrotnie zapraszany do roli jurora w międzynarodowych konkursach organowych. Jego talent jak też doświadczenie przyczyniły się do rewitalizacji organów w kościele św. Anny w Warszawie, a także do budowy nowych instrumentów w Filharmonii Narodowej oraz w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Warszawie.
Życie prywatne
W roku 1963 artysta ten poślubił pianistkę Ewę Czernek, co zaowocowało małżeństwem, które przetrwało przez wiele lat. Z tego związku na świat przyszło dwóch synów: Tomasz oraz Michał.
Odznaczenia i wyróżnienia
Joachim Grubich to niezwykle utalentowany artysta, którego dotychczasowa kariera została uświetniona licznymi orderami i odznaczeniami. Jego osiągnięcia w tej dziedzinie obejmują:
- 1984 – Złoty Krzyż Zasługi,
- 2004 – Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski,
- 2010 – Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski,
- 2015 – Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Oprócz podziękowań w postaci odznaczeń, Grubich został również uhonorowany szeregiem nagród i wyróżnień, w tym:
- 1960 – laureat międzynarodowego konkursu organowego w Graz-Seckau,
- 1961 – I nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Dawnej w Łodzi,
- 1962 – I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Genewie,
- 1971 – nagroda „Złotej Muzy” Polskich Nagrań,
- 1978 – Nagroda Ministra Kultury i Sztuki II stopnia,
- 1990 – Nagroda Miasta Krakowa,
- 1992 – Nagroda Rektora Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie I stopnia,
- 2004 – Nagroda Ministra Kultury i Sztuki,
- 2004 – Pro Ecclesia et Pontifice,
- 2005 – Fryderyk 2004 za płytę Wieczór organowy w Filharmonii Lubelskiej,
- 2007 – doktor honoris causa Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
Wszystkie te wyróżnienia świadczą o jego ogromnym wkładzie w dziedzinę muzyki oraz kultury, które na zawsze pozostaną w pamięci jego słuchaczy.
Przypisy
- Absolwenci [online], zso1chelmno.edupage.org [dostęp 24.10.2024 r.]
- a b c d e Joachim Grubich, [w:] Twórcy [online], Culture.pl [dostęp 21.03.2024 r.]
- Medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis, mkidn.gov.pl [zarchiwizowane 04.10.2021 r.]
- Prof. zw. Joachim Grubich, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 28.09.2012 r.]
- Uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa Profesorowi Joachimowi Grubichowi, chopin.edu.pl, 2007 [zarchiwizowane 30.06.2007 r.]
- M.P. z 2011 r. nr 3, poz. 25
- M.P. z 2005 r. nr 78, poz. 1099
- a b International who’s who in music and musicians’ directory, wyd. 10, Cambridge: International Who’s Who in Music, 1985, s. 346, ISBN 0-900332-77-8 (ang.).
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Barbara Dziekan | Ewa Frąckiewicz | Janusz Stanecki | Stanisław Słowiński | Hermann Löns | Julia Marcell | Zygmunt Gzella | Maria MurawskaOceń: Joachim Grubich