Wieża Mestwina


Wieża Mestwina, znana również jako Mściwoja, to zabytkowa baszta pochodząca z XIII wieku, zlokalizowana w malowniczym Starym Mieście w Chełmnie.

Obiekt ten został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych w województwie kujawsko-pomorskim, co potwierdza jego historyczną oraz architektoniczną wartość.

Historia

Wieża Mestwina, znana również jako Wieża Mściwoja, stanowi prawdopodobnie najstarszy zachowany obiekt w Chełmnie. Jest to pozostałość po dawnej warowni krzyżackiej, która do dziś przetrwała w postaci tej imponującej budowli. Wieża zlokalizowana jest na terenie Zespołu Klasztornego przy kościele św. Janów. Warto zauważyć, że główna sala wieży, z charakterystycznym sklepieniem krzyżowo-żebrowym, usytuowana jest na pierwszym piętrze.

Oryginalna strażnica, która była w składzie dwóch czworobocznych baszt, towarzyszącego jej budynku mieszkalnego oraz muru obronnego, przetrwała tylko w postaci Wieży Mestwina. Wieża ta przylega obecnie do budynków klasztornych. Niestety, resztki drugiej baszty oraz domu mieszkalnego zostały wmurowane w późniejsze konstrukcje klasztorne już w drugiej połowie XIII wieku, kiedy to teren ten został przekazany cysterkom.

Pochodzenie nazwy wieży związane jest z księciem pomorskim Mestwinem, który, wracając z jednej z krwawych wypraw, podarował cysterkom chełmińskim wieś Grabowo. W podzięce, po tym jak Krzyżacy definitywnie oddali strażnicę w ręce zakonnic, nadały one wieży imię wspomnianego księcia.

Warto również dodać, że być może w wieży przetrzymywany był jako zakładnik Mściwoj II. Wieża Mestwina jest więc unikalnym w północnej Polsce przykładem zachowanej gotyckiej wieży mieszkalnej, ukazującym bogatą historię tego regionu.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo kujawsko-pomorskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 29.05.2022 r.]
  2. Wieża Mestwina w Chełmnie na film.kujawsko-pomorskie.pl
  3. a b Wieża Mestwina w Chełmnie na toruntour.pl

Oceń: Wieża Mestwina

Średnia ocena:4.56 Liczba ocen:19