Tadeusz Marchlik


Tadeusz Marchlik to postać, która wpisała się w historię Polski jako znany działacz katolicki oraz polityk. Urodził się 22 grudnia 1946 roku w Chełmnie, a swoje życie związał z aktywnością społeczną oraz polityczną.

W latach swojej działalności, Marchlik zdobył uznanie jako poseł w Sejmie X kadencji, gdzie jego działania miały istotne znaczenie dla wielu polskich obywateli.

Jego życie zakończyło się w 1995 roku, lecz do dziś pozostaje pamięć o jego wkładzie w rozwój katolicyzmu oraz polityki w Polsce.

Życiorys

Tadeusz Marchlik rozpoczął swoją karierę zawodową w latach 1964–1965, kiedy to pracował w Powiatowym Związku Gminnych Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Chełmnie. Jego edukacja doprowadziła go do uzyskania tytułu magistra geografii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu w 1970 roku. Jeszcze w tym samym roku podjął pracę jako pracownik organizacyjno-polityczny w Oddziale Wojewódzkim Stowarzyszenia „Pax” w Bydgoszczy.

W ciągu swojej kariery awansował przez różne szczeble zawodowe, poczynając od instruktora, przez kierownika Referatu Organizacyjnego, aż po przewodniczącego Zarządu Wojewódzkiego, co osiągnął w 1975 roku. Rok później, w 1976, został członkiem Zarządu Głównego „Pax” i jednocześnie redagował katolickie czasopismo „Wspólnota” w Bydgoszczy.

W latach 1976–1990 Tadeusz Marchlik zasiadał jako radny w Wojewódzkiej Radzie Narodowej w Bydgoszczy. W 1989 roku zdobył mandat posła na Sejm kontraktowy, reprezentując okręg chojnicki z puli „Pax”. Jego działalność parlamentarna obejmowała członkostwo w Komisji Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej oraz w Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa w dwóch komisjach nadzwyczajnych. W 1991 roku starał się o reelekcję z ramienia Chrześcijańskiej Demokracji, jednak nie odniósł sukcesu w tych wyborach.

W życiu osobistym Tadeusz Marchlik był żonaty i miał dwie córki.

Przypisy

  1. a b Katarzyna Jarzembowska: Nieobecni są najbliżej. „Przewodnik Katolicki” nr 46/2011. [dostęp 12.11.2011 r.]
  2. a b Strona sejmowa posła X kadencji. [dostęp 12.11.2011 r.]

Oceń: Tadeusz Marchlik

Średnia ocena:4.85 Liczba ocen:20