UWAGA! Dołącz do nowej grupy Chełmno - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Piotr Kawczyński


Piotr Kawczyński to postać, która miała znaczący wpływ na edukację oraz działalność narodową w Polsce. Urodził się 10 września 1824 roku w Chełmnie, a swoje życie zakończył 18 marca 1882 roku w Braniewie.

W trakcie swojej kariery zawodowej Kawczyński pełnił rolę nauczyciela historii oraz języka polskiego, pracując w gimnazjach w Chojnicach oraz Braniewie. Jego zaangażowanie w działalność pedagogiczną łączyło się z misją kształcenia młodzieży w duchu patriotyzmu.

Dodatkowo, Piotr Kawczyński był profesorem języka polskiego w seminarium w Braniewie, gdzie przekazywał wiedzę przyszłym nauczycielom oraz wychowawcom. Jako działacz narodowy, jego działalność miała na celu umacnianie tożsamości narodowej oraz popularyzację języka polskiego w edukacji.

Życiorys

Piotr Kawczyński został urodzony w 1824 roku na terenie Chełmna, usytuowanego w malowniczej dolinie Dolnej Wisły. W 1846 roku ukończył gimnazjum oraz zdobył maturę. Po tym okresie rozpoczął studia w dziedzinie filologii i historii, które odbył na renomowanych uniwersytetach w Lipsku i Wrocławiu. W latach 1850–1851 związał się z Towarzystwem Literacko-Słowiańskim, które miało na celu wspieranie rozwoju literatury i kultury słowiańskiej.

Kawczyński był stypendystą Towarzystwa Pomocy Naukowej dla Młodzieży Prus Zachodnich, instytucji, która finansowo wspierała ubogie, uczące się młodzież na Pomorzu. Później aktywnie uczestniczył w pracach zarządu tego Towarzystwa. Praktykę pedagogiczną odbył w gimnazjum w Chojnicach, co pozwoliło mu zdobyć uprawnienia do nauczania w zakresie historii oraz języków: niemieckiego, polskiego i łaciny. W latach 1853–1863, Kawczyński sprawował funkcję nauczyciela języka polskiego w tym samym gimnazjum, gdzie był także współzałożycielem i członkiem kółka pracy narodowej.

Pod jego przewodnictwem zorganizowano bibliotekę wzbogaconą o 1300 tomów, finansowaną ze składek uczniów oraz darowizn, a on sam sprawował nad nią pieczę. Kawczyński prowadził również bardzo aktywną działalność polityczną, wspierając polskie ruchy narodowe. Po wybuchu powstania styczniowego w 1863 roku, w wyniku ucieczki kilku jego uczniów do oddziałów powstańczych, został przeniesiony do katolickiego Królewskiego Gimnazjum w Braniewie w Prusach Wschodnich na rok szkolny 1863/64.

W sprawozdaniu rocznym za ten okres napisano, że powołano go na lepsze stanowisko w uznaniu za dobrą pracę, jednak w rzeczywistości jego nowa rola ograniczała się do obowiązków nauczyciela. Warto podkreślić, że w Braniewie poszukiwano lektora języka polskiego, ponieważ dotychczasowy nauczyciel przechodził na emeryturę z powodu problemów ze wzrokiem. W tym czasie gimnazjum w Braniewie cieszyło się dużym zainteresowaniem, uczęszczało tam przeszło 300 uczniów, a w 1863 roku liczba ta wyniosła 347.

W Braniewie zmiana nauczyciela przyniosła wiele pozytywnych skutków dla jakości nauczania. Chociaż biskup Geritz wyrażał się krytycznie o dotychczasowych wynikach śląskiego nauczyciela, to nauczanie języka polskiego przez Kawczyńskiego zostało ocenione bardzo wysoko. Oprócz pracy w gimnazjum, Kawczyński podjął również współpracę jako lektor w seminarium duchownym, co zaowocowało uzyskaniem tytułu profesora w 1879 roku. Aktywnie współpracował z Towarzystwem Pomocy Naukowej w Chełmie, a od 1860 roku był członkiem Warmińskiego Towarzystwa Historycznego.

Profesor Kawczyński miał również ogromny wpływ na swoje uczniów, w tym na Karola Sieniawskiego, syna powstańca listopadowego, który pod jego wpływem wrócił do korzeni swojej polskości i zaczął publikować prace w języku polskim. Swoje badania naukowe Kawczyński publikował w programach rocznych szkoły, poruszając tematy historyczne Polski, takie jak „Polnisch-Preußen zur Zeit des ersten schwedisch-polnischen Krieges von 1626–1629” oraz „Polnisch-Preußen zur Zeit des zweiten schwedisch-polnischen Krieges von 1655–1660”.

Piotr Kawczyński zmarł 18 marca 1882 roku w Braniewie. Po jego śmierci, na stanowisku profesora historii zastąpił go Eugen Dombrowski, a lektorat języka polskiego został wkrótce zlikwidowany w wyniku polityki kulturkampfu.

Życie osobiste

W życiu osobistym Piotra Kawczyńskiego nastąpiły znaczące wydarzenia. Jego pierwsza żona zmarła, co było dla niego ogromnym ciosem.

W maju 1862 roku przeszedł do kolejnego etapu swojego życia, wstępując w drugi związek małżeński. Jego wybranką została Aniela Dembińska, bliska krewna Anieli Borne, co jeszcze bardziej wzbogaciło jego życie rodzinne.

Przypisy

  1. Polnisch-Preußen zur Zeit des zweiten schwedisch-polnischen Krieges von 1655–1660. Ein Beitrag zur Geschichte der Provinz Preußen – Discover Archives [online], discoverarchives.library.ualberta.ca [dostęp 11.08.2022 r.]
  2. Janusz Jasiński Trzej historycy warmińscy drugiej połowy XIX wieku o dawnej tożsamości warmińskiej (Anton Eichorn, Franz Hipler, Karol Emilian Sieniawski) Komunikaty Mazursko-Warmińskie 4, 513–542 2006
  3. Leon Stoltmann Na drodze do matury, w: Pomerania nr 3 marzec 2002
  4. Zeitschrift für die Geschichte und Altertumskunde Ermlands, Beiheft 8, Anhang, 1990, str. 156
  5. Wspomnienia rodzinne Aniela z Dembińskich Borne, w: Pomerania nr 115, rok 1981
  6. Jahresbericht über das Königliche Katholische Gymnasium in Konitz vom Schuljahre 1863–64
  7. Zeitschrift für die Geschichte und Altertumskunde Ermlands, Jahrgang 1891, s. 206, Braunsberg 1886
  8. Zeitschrift für die Geschichte und Altertumskunde Ermlands, Jahrgang 1891, Chronik des Vereins– Personalbestand des Vereins s. 643, Mainz 1860
  9. a b Johann Joseph Braun Geschichte des Königlichen Gymnasiums zu Brausberg während seines dreihundertjährigen Bestehens. Fest-Programm, womit zu der Dienstag den 4. Juli 1865 stattfindenten Feierr des dreihundertjährigen Jubiläums dieser Anstalt, s. 125, 134

Oceń: Piotr Kawczyński

Średnia ocena:4.65 Liczba ocen:24