Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła, znany niegdyś jako dawny kościół dominikański, ma bogatą historię. Od 1829 do 1945 roku pełnił funkcję kościoła ewangelickiego, natomiast obecnie jest on filialnym obiektem w parafii Wniebowzięcia NMP. Kościół zlokalizowany jest w północno-wschodniej części starego miasta w Chełmnie, w obszarze ograniczonym ulicami Wodną i Kościelną oraz otoczony miejskimi murami.
Fasada tego zabytkowego obiektu zasługuje na szczególną uwagę, gdyż była inspiracją dla stworzenia fasady katedry warszawskiej. Swoją architekturą przyciąga wielu miłośników historii i sztuki, co czyni ją istotnym punktem na mapie Chełmna.
Historia i architektura
Początki działalności Dominikanów w Chełmnie sięgają najprawdopodobniej roku 1233, co koresponduje z czasem lokacji tego miasta. Budowa obecnego kościoła rozpoczęła się w czwartej ćwierci XIII wieku, jednak w obrębie późniejszej neogotyckiej kruchty znaleźć można starsze fragmenty budowli późnoromańskiej datowane na około 1240–1250. W pierwszej połowie XIV wieku wzniesiono korpus świątyni, który w początkowym etapie miał formę asymetrycznej dwunawowej hali z sześcioma przęsłami. Z kolei w trzeciej ćwierci XIV wieku dobudowano wąską nawę północną, a także wówczas pojawił się szczyt zachodni.
Druga połowa XVII wieku przyniosła znaczące zmiany w wnętrzu korpusu, które zostało całkowicie przebudowane. Zmodyfikowano także program przestrzenny, przekształcając pierwotną formę w czteroprzęsłową bazylikę oraz wprowadzając nowe sklepy.
W końcu XIX wieku powstały przybudówki, takie jak kruchta zachodnia oraz zakrystia umiejscowiona od północy. Kościół wykonany jest z cegły, a z zewnątrz zachował charakterystyczne cechy gotyckie, podczas gdy wnętrze korpusu prezentuje styl barokowy. Obecnie przyjmuje formę czteroprzęsłowej, asymetrycznej bazyliki z wąską nawą północną, a wcześniej był to trójnawowy, sześcioprzęsłowy gmach. Unikalnym elementem, który zachował się w oryginalnej postaci, jest trójprzęsłowe prezbiterium, zakończone od wschodu pięcioma bokami ośmioboku i sklepione krzyżowo-żebrowo, przy czym w przęśle środkowym znajduje się czteroramienna gwiazda.
Zewnętrzna struktura prezbiterium opięta jest uskokowymi skarpami, co za sprawą ich gęstości wzmacnia wertykalny charakter budowli. Zdecydowanie wyróżnia się również zachodni szczyt korpusu, który dzielony jest gęsto ustawionymi pod kątem lizenami, które przechodzą w pinakle.
Niestety, >bogate późnobarokowe i rokokowe wyposażenie wnętrza kościoła przestało istnieć w dużej części po jego przejęciu przez ewangelików. Zachowało się jedynie kilka cennych elementów, w tym późnobarokowy ołtarz główny, inspirowany stylem kościoła NMP w Toruniu. Do kolejnych istotnych detalów należą drewniane rokokowe stalle w prezbiterium, zdobione ornamentem rocaille oraz wolutami, jak również rokokowa ambona, na której baldachimie umieszczono cztery putta, symbolizujące różne kontynenty.
Przypisy
- Rejestr zabytków nieruchomych – województwo kujawsko-pomorskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 15.10.2012 r.]
- a b Kościół św. św. Piotra i Pawła. icimss.edu.pl. [zarchiwizowane z tego adresu 18.08.2024 r.]
- Szymon Spandowski: Chełmno odkrywa swe tajemnice. express.bydgoski.pl, 23.06.2012 r.
Pozostałe obiekty w kategorii "Kościoły":
Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chełmnie | Kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Chełmnie | Zespół klasztorny Sióstr Miłosierdzia w Chełmnie | Kościół św. Jakuba i św. Mikołaja w Chełmnie | Kościół św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Chełmnie | Kaplica św. Marcina w Chełmnie | Kościół Ducha Świętego w Chełmnie | Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w ChełmnieOceń: Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Chełmnie