Alojzy Józef Peisert


Alojzy Józef Peisert, znany także pod pseudonimem „Olaf”, był ważną postacią w historii polskiego ruchu oporu. Urodził się 21 sierpnia 1921 roku w Chełmnie, a zmarł 7 lutego 1992 roku. Peisert, jako polski wojskowy oraz żołnierz Armii Krajowej, odegrał istotną rolę w walce o wolność Polski w czasach okupacji.

Jego pochodzenie było dosyć nietypowe, ponieważ przyszedł na świat w rodzinie niemieckich osadników, będąc synem Józefa i Jadwigi Kwiczor. Mimo tego, w odróżnieniu od swojego ojca, Alojzy identyfikował się jako Polak. W 1940 roku trafił do Radzymina, gdzie rozpoczął naukę w warszawskim Gimnazjum Handlowym, które zakończył w 1943 roku.

Po ukończeniu szkoły, pracował jako kelner i jednocześnie uczęszczał na kurs podchorążych rezerwy piechoty, co świadczy o jego wojskowych ambicjach. Już od 6 stycznia 1941 roku działał w konspiracji, najpierw w ramach Związku Walki Zbrojnej, a później w Armii Krajowej. Posługiwał się językiem niemieckim, co umożliwiało mu zdobywanie istotnych informacji dla polskiego podziemia.

Alojzy uczestniczył w akcji „Burza”, pełniąc wówczas rolę kwatermistrza. Był przydzielony do kompanii w rejonie Tłuszcza oraz Radzymina, co jeszcze bardziej podkreśla jego zaangażowanie w walkę o niepodległość.

Niestety, 18 sierpnia 1944 roku został aresztowany przez NKWD. Po aresztowaniu, 30 sierpnia przeszedł przez brutalne przesłuchania i wkrótce potem został wcielony do Wojska Polskiego. Jego służba zakończyła się demobilizacją 6 lutego 1946 roku. W uznaniu za swoje zasługi, Alojzy Józef Peisert został odznaczony Krzyżem Armii Krajowej oraz Medalem Wojska.

Przypisy

  1. a b c Peisert Alojzy Józef – kpr. podchorąży „Olaf”. klubakradzymin.pl. [dostęp 23.11.2023 r.]

Oceń: Alojzy Józef Peisert

Średnia ocena:4.76 Liczba ocen:21