Tomasz Nowakowski, ur. 19 września 1896 roku w Chełmnie, jest postacią zasłużoną w historii Wojska Polskiego. Zmarł 28 maja 1971 roku w Bydgoszczy. Był podpułkownikiem piechoty, a jego życiorys jest świadectwem odwagi i poświęcenia w służbie dla kraju.
Warto zaznaczyć, że odznaczony był prestiżowym Orderem Virtuti Militari, co podkreśla znaczenie jego osiągnięć wojskowych oraz dedykację w walce o niepodległość.
Życiorys
Tomasz Nowakowski przyszedł na świat 18 września 1896 roku w Chełmnie, w rodzinie Juliana i Cecylii z Różańskich. W 1914 roku został zmobilizowany do Armii Cesarstwa Niemieckiego, co zapoczątkowało jego wojskową karierę. Następnie, 27 lutego 1919, został przyjęty do Armii Wielkopolskiej, gdzie otrzymał przydział do 3 pułku artylerii.
Później, od lipca 1919 roku, służył w 14 Wlkp. pułku artylerii, biorąc aktywny udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Za jego wybitne zasługi w zdobyciu Bobrujska, Tomasz Nowakowski został odznaczony Orderem Virtuti Militari, co jest jednym z najwyższych odznaczeń wojskowych w Polsce.
W 1937 roku awansował na podpułkownika i objął stanowisko zastępcy dowódcy 3 pułku artylerii lekkiej Legionów. W trakcie kampanii wrześniowej pełnił rolę ostatniego dowódcy tego pułku. Po zakończeniu walk został wzięty do niewoli i przez kilka lat przebywał w obozach niemieckich, aż do 1945 roku.
Po wojnie Tomasz Nowakowski podjął pracę w przedsiębiorstwach państwowych, gdzie spędził wiele lat, aż w 1962 roku przeszedł na emeryturę. Ostatecznie zmarł 28 maja 1971 roku w Bydgoszczy, zostawiając po sobie trwały ślad w polskiej historii militarnej.
Życie prywatne
W 1922 roku Tomasz Nowakowski zawarł związek małżeński z Czesławą Szymańską. Para doczekała się trojga dzieci, co wzbogaciło ich życie rodzinne i przyczyniło się do zacieśnienia więzi rodzinnych.
Ordery i odznaczenia
Podpułkownik Tomasz Nowakowski został uhonorowany wieloma prestiżowymi odznaczeniami, które odzwierciedlają jego wkład w służbę wojskową oraz zasługi dla ojczyzny. Wśród wyróżnień, które otrzymał, znajdują się:
- krzyż srebrny Orderu Wojskowego Virtuti Militari nr 5890,
- krzyż Niepodległości,
- krzyż Walecznych,
- złoty krzyż zasługi (przyznany 25 maja 1939 roku),
- medal pamiątkowy za Wojnę 1918–1921,
- medal Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości.
Przypisy
- M.P. z 1939 r. nr 121, poz. 282 „za zasługi w służbie wojskowej”.
- a b c d e Polak (red.) 1991 ↓, s. 106.
- a b Kolekcja VM ↓, s. 9.
- a b c Kolekcja VM ↓, s. 3.
- a b Kolekcja VM ↓, s. 4.
- a b Kolekcja VM ↓, s. 1.
Pozostali ludzie w kategorii "Wojsko i służby mundurowe":
Krzysztof Gajewski | Jan Tomaszewski (1867–1942) | Cyprian Bystram | Alojzy Józef Peisert | Józef Kuberski | Friedrich-Karl Cranz | Władysław Turowski (pilot) | Heinz Guderian | Maksymilian Kowalewski (lotnik) | Julian LangeOceń: Tomasz Nowakowski (podpułkownik)